Stalag 369

Stały obóz jeniecki w Krakowie, a dokładniej jego komendantura, funkcjonował od 29 X 1941 do 15 IX 1944 roku. Początkowo funkcjonował on pod nazwą Oflag XIII A Unterlager A (do 3 V 1942 r.). Było to oznaczenie obozu jenieckiego, działającego w Norymbergi, z której to przeniesiono komendanturę odpowiedzialną za tworzenie obozu w Krakowie.

Budynek Szkoły Ludowej w Borku Fałeckim obecnie SP49 oraz Gimnazjum 24. Fot. T. Kalarus/wł. MHK

Dla potrzeb administracyjnych nowotworzącego się obozu zajęto budynek Szkoły Ludowej w Borku Fałęckim. W ramach Stalagu 369 działało kilka obozów oraz komand pracy. Największy i zarazem najbardziej znany z nich funkcjonował na granicy Kobierzyna i Borku Fałęckiego.

Stalag 369 – brama główna obozu w Kobierzynie, 1943/1944, wł. IPN

W Stalagu 369 przetrzymywano jeńców francuskich, sowieckich, holenderskich i belgijskich. Według szacunków, przez cały okres istnienia Stalagu 369 przeszło około 16 tys. jeńców z czego ponad 300, głównie sowietów, straciło życie.

Przykładowe stemple cenzury obozowej Stalagu 369

 

Odznaka stowarzyszenia francuskich jeńców wojennych Stalagu 369

Ten wpis został opublikowany w kategorii Borek Fałęcki, jeńcy belgijscy, jeńcy francuscy, jeńcy holenderscy, jeńcy sowieccy, Kobierzyn, Kraków, Oflagi, Stalag 369, Stalagi. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.